مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محسن
نام خانوادگی:غرویان
پست الکترونیک:info@gharavian.ir
آدرس وب سایت:http://www.gharavian.ir/index.php
نخصص ها:فقه و اصول ، کلام ، فلسفه

زندگی نامه

محسن غرویان در سال 1338 در نیشابور بدنیا آمد و پس از اخذ مدرک دیپلم فنى راه و ساختمان در سال 1357 راهى حوزه علمیه قم شد و در سال 1358 رسما شروع به تحصیل علوم حوزوى نمود. وى دروس مقدمات و سطح را به پایان رسانید و در دروس خارج فقه و اصول از محضر آیات عظام وحید خراسانى- فاضل لنکرانى – شیخ جواد تبریزى – مکارم شیرازى و جوادى آملى بهره برد تا اینکه براى کاندیداتورى در مجلس خبرگان رهبرى در دوره سوم در امتحان اجتهاد شرکت نموده و آن را با موفقیت پشت سر گذاشت. ایشان در کنار دروس فقه و اصول در موسسه در راه حق و بنیاد فرهنگى باقرالعلوم(ع) و موسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى (ره) دروس کلام و فلسفه و آشنایى با مکاتب غربى را پشت سر گذاشته و هم اینک عضویت در شورای سردبیرى مجله علمى – تخصصى معرفت را با مدیریت آیت الله مصباح یزدى بعهده دارد.
محسن غرویان عضو هیئت علمى و استاد موسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى (ره) است. از ایشان تاکنون بیش از 40 اثر علمى به صورت کتاب بچاپ رسیده است و مقالات کوتاه و بلند ایشان که در مطبوعات مختلف به چاپ رسیده بالغ بر 500 مقاله است . موسسه فرهنگى – انتشاراتى «یمین» به همت ایشان تاسیس شده و تاکنون قریب 20 عنوان کتاب منتشر کرده است. محسن غرویان با دو زبان انگلیسى و عربى آشناست و تاکنون در همایشها و کنگره هاى مختلف داخلى و خارجى مقالاتى را به زبانهاى فوق ارائه نموده است. ایشان هم اکنون به تدریس خارج اصول و اسفار ملا صدرا اشتغال دارد و در کناراشتغالاتش در حوزه ، در مجامع مختلف علمى – سیاسى با ارائه کنفرانس و سخنرانى به امر تبلیغ مى پردازد. وى از سوى بعثه مقام معظم رهبرى(دام عزه) به عنوان مبلغ زباندان و عضو هیئت علمى برگزیده شده است. محسن غرویان نویسنده اى است که مستمرا شبهات دینى و فلسفى و اعتقادى را در نشریات و مطبوعات مطالعه مى کند و مورد نقد و بررسى قرار مى دهد. مجموعه این پرسش و پاسخها تاکنون علاوه بر چاپ در مطبوعات به صورت چهار جلد کتاب نیز بچاپ رسیده است. وى سفرهاى متعدد علمى به کشورهاى مختلف جهان داشته است: در سال 1361 براى تبلیغ در مجامع علمى و دانشگاهى به کشورهاى فیلیپین- مالزى و هند سفر کرده است .
در سال 1369 براى شرکت در سمینارهاى علمى، کلامى و فلسفى به کشور کانادا مسافرت نموده است. چهار سفر بعنوان زباندان و عضو هیئت علمى بعثه مقام معظم رهبرى به حج اعزام شده است. علاوه بر این با سفر به کشورهاى سوریه و عراق با برخى چهره هاى علمى و فرهنگى نشستها و گفتگوهاى علمى در باب ادیان و ملل و نحل داشته است. محسن غرویان یکى از داوران و صاحبنظران در گزینش کتاب سال در حوزه دین و فلسفه است و بعنوان عضو شوراى بررسى کتاب استان قم نیز بر روند چاپ و نشر کتب نظارت داشته است. وى هم اکنون عمدتا به تحقیق و تدریس و تالیف اشتغال دارد. محسن غرویان بخشى از وقت روزانه خود را صرف پاسخگویى به سوالات و شبهات علمى – اعتقادى مى کند و با شماره تلفن 2936054 به پرسشهاى علاقمندان بخصوص نسل جوان پاسخ مى گوید .